Tlmiče hluku

 Od 15. 10. 2022 sú na Slovensku povolené tlmiče hluku na šport a lov. Chceme Vám predstaviť tlmič hluku z vlastnej výroby pod označeným M.KRUTÝ , ktoré boli dlhodobo vyvíjané s firmou Balko Rifle. 

Na úvod niečo z konštrukcie: 

Tlmič hluku je konštrukčne viackomorový prepážkovo výrivý . Skladá sa z púzdra , vstupného čela opatreného závitom , prepážok a úsťovej matice. Vstupné čelo je voliteľné podľa typu závitu na ústí zbrane. Na výrobu bola použitá hlinníková zliatina, ktorá je povrchovo chránená tvrdým eloxom. Závitová vložka na vstupnom čele je z nerezovej ocele. 

Hluk výstrelu je zložený z viacerých zložiek. 

  1. Mechanické zvuky pohyblivých častí zbrane 
  2. Hluk expandujúcich plynov na ústí hlavne
  3. Hluk letu samotnej strely

Tlmič je schopný redukovať výhradne druhý prípad, preto je dôležité si uvedomiť, že zvyšné zvuky je možné obmedziť len konštrukciou zbrane a použitého streliva. Zbrane s opakovacou funkciou sú mechanicky tichšie ako zbrane samonabíjacie. Pri väčšine kalibrov má v základných laboráciách strela úsťovú rýchlosť vyššiu ako je rýchlosť zvuku, preto vzniká pred strelou rázová vlna, ktorá vytvára rázový tresk. Tieto zložky tlmič nedokáže ovplyvniť. Je prípustné , že po osadení tlmiča hluku sa mení zámerný bod a tak je potrebné opätovné nastrelenie. 

Vyskytujú sa prípady , že výrobca zbrane použil inú toleranciu v závite na ústí zbrane čo môže mať za následok veľmi voľný závit alebo naopak , tak tesný, že nejde naskrutkovať. V oboch prípadoch odporúčame kontaktovať výrobcu a dať si závit vyrobiť na mieru. 

Počas streľby treba kontrolovať dotiahnutie tlmiča. 

 

                                                                            Tlmiče hluku 

Všetky tlmiče kalibru .22 sú vyrábané s hlinníkovej zliatiny ošetrené tvrdým eloxom. Závit na montáž tlmiča na hlaveň je z nerezovej ocele AISI305. Výrábajú sa v dvoch dĺžkach 160 mm  a 190mm. Súčasťou balenia je montážny , demontážny kľúč s nerezovej ocele. 

160mm Tlmič kaliber: 22LR:

hmotnosť: 160g , priemer: 30mm

určenie: prevažne pre opakovacie a jednovýstrelové zbrane s dĺžkou hlavne od 250mm. môžu sa použiť aj pre samonábíjacie no útlm menej efektívny.

190mm Tlmič kaliber: 22LR , 22 WMR, 17HMR , 22 Hornet:

hmotnosť: 195g , priemer: 30mm

určenie: pre všetky samonabíjacie a opakovacie zbrane v kalibri .22.

 

Upozornenie !

 

 

Tieto stránky sú prevažne určené odborníkom v oblasti výroby a predaja zbraní a streliva, športovým strelcom, poľovníkom a členom ozbrojených zložiek.

 

Prezeraním našich stránok potvrdzujete, že máte viac ako 18 rokov a ste držiteľom zbrojného preukazu, alebo zbrojnej licencie.